Działania sensoceramiczne nie są warsztatami ceramicznymi nastawionymi na efekt materialny. Tu nie poznajemy technologi ceramicznej ułatwiającej nam osiągnięcie zamierzonego celu artystycznego w postaci, rzeźby, naczynia użytkowego, dekoracji.
Nie oznacza to , że nigdy tego materialnego efektu nie ma, ale nie on tu jest kluczowy.
Kluczowy jest PROCES, który rozumiem jako drogę, na której mamy możliwość doświadczyć wielu aktywności, doznań, uczuć.
- Glina w sensoceramice pełni rolę: bodźca, katalizatora, narzędzia, zabawki, przyrządu, tworzywa, środka wyrazu.
2. Do sensoceramiki nie jest konieczny specjalistyczny piec do jej wypału oraz klasyczne wyposażenie pracowni. Te zasoby czasem się przydają, ale nie są niezbędne.
3. Sensoceramika jest świetnym uzupełnieniem warsztatu nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, nauczycieli pracujących z osobami neuroatypowymi i niepełnosprawnymi. Będzie świetnym uzupełnieniem dla pedagogów, edukatorów leśnych, terapeutów integracji sensorycznej, terapeutów zajęciowych, fizjoterapeutów, terapeutów ręki, hortiterapeutów, arteterapeutów, pedagogów, trenerów umiejętności społecznych, osób pracujących z seniorami, trenerów uważności i mindfulness. Jako urozmaicenie klasycznych zajęć ceramicznych dobrze sprawdza się również w pracowniach ceramicznych i artystycznych.
4. Sensoceramika w swojej dużej części ma charakter NIEstolikowy, aktywny, często plenerowy, jest nastawiona na poruszenie całym ciałem i duchem. Szeroki wachlarz aktywności umożliwia zastosowanie jej w celach rozwojowych, edukacyjnych i terapeutycznych.
5. Sensoceramika jest zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
6. Sensoceramika nie zna słowa TALENT, pojęcia: ładnie i brzydko są dla niej niezrozumiałe.
7. Glina przyjmie wszystko – to jej motto.
Parafrazując słowa Andre Sterna, iż „nauka jest efektem ubocznym entuzjazmu”, twórczość, terapia, równowaga emocjonalna często również może być efektem ubocznym entuzjazmu. Stan zabawy, podczas której dziecko lub dorosły „zapomina się” w działaniu – to właśnie entuzjazm. Wtedy energia do działania płynie ze środka, a jedynym jej celem jest podążać za pragnieniami wynikającymi z chwili obecnej. Tak właśnie często dzieje się podczas Warsztatów SensoCeramiki. Są one „splotem” twórczej, pełnej emocji zabawy gliną z ćwiczeniami i doznaniami świadomie przygotowanymi względem potrzeb zarówno dzieci jak i dorosłych.

W celu podtrzymania w uczestnikach entuzjazmu, Warsztaty SensoCeramiki urozmaicone są różnorodnymi działaniami sensomotorycznymi. Tak aby dłonie pobudzać dotykiem, umysł: słowem, dźwiękiem i zapachem, oczy: bodźcami wzrokowymi. Całe ciało zapraszane jest do aktywności ruchowej. Zajęcia są pełne zabaw i aktywności psycho-ruchowych, konstrukcyjnych, ćwiczących precyzyjność i siłę mięśni. Przeplatane są elementami dramy, zagadek, zadań bawiących się fakturą, formą, znakiem graficznym. Zaprzęgnięte wszystkie zmysły podczas aktywności rozwijają wyobraźnię, kreatywność, wzmacniają siłę sprawczą i poczucie własnej wartości. Ale też, Warsztaty SensoCeramiki mogą przybrać formę zajęć wyciszających, kontemplacyjnych, relaksujących.

Warsztaty i Kursy Metodyczne SensoCeramiki skierowane są do :
- przedszkoli i szkół, jako urozmaicenie oferty rozwojowej
- zespołów terapeutycznych przy ośrodkach terapii i diagnozy.
- rodziców i opiekunów dzieci potrzebujących dodatkowych form wsparcia w zakresie terapii ręki lub z potrzebą różnego zakresu dodatkowych doświadczeń sensomotorycznych
- nauczycieli pragnących urozmaicić swój warsztat pracy z dzieckiem przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
- wszystkich dorosłych dzieci, które mają potrzebę dbać o swój rozwój i dobrze się przy tym bawić
- osób prowadzących różnego rodzaju zajęcia relaksacyjno – wyciszające
- edukatorów leśnych
- towarzyszy edukacji domowej
Sensoceramika jest wtedy gdy: toczymy, turlamy, ugniatamy, wałkujemy, ubijamy, rwiemy, tniemy, prasujemy, ściskamy, skaczemy, tańczymy, biegamy, podrzucamy, rzucamy, żonglujemy, siedzimy, stoimy, kucamy, skaczemy, łapiemy, hałasujemy, milczymy, widzimy, nie widzimy, śpiewamy, przyspieszamy, zwalniamy, siłujemy się i relaksujemy , zgadujemy, wymyślamy, liczymy, malujemy, moczymy, wąchamy,dotykamy, czujemy, suszymy, zaczynamy i kończymy. Czasami odpływamy.
TWORZYMY i WZRASTAMY.